ESİP Sohbetleri devam ediyor.

Haziran ayı sohbetinde Güç Elektroniği konusundaki değerlendirmelere devam edildi.

Moderatörlüğünü DEVINNO Teknoloji Yönetim Kurulu Başkanı Kutsal Anıl’ın yaptığı Haziran ayı sohbetinde, işbirliklerinin, birlikte hareket etmenin önemi üzerinde duruldu. Değişim dönemindeki fırsatları kaçırmamak için tek başına değil, birlikte hareket edilmesi gerektiği bu sayede Uzak Doğu’daki rekabetçi ürünlere (çok düşük fiyatlı ürünlere) karşı güçlü olunabileceği değerlendirildi.

Tasarımlarda kurumların olabildiğince ayni yarı iletkenleri (Chip) kullanması bu konuda paylaşım içinde olmalarının önemli bir işbirliği olacağı, bu sayede tedarik edilecek ayni cins yarı iletken miktarlarının çoğaltılarak ekonomik satın almalar yapılmasının mümkün olabileceği görüşüldü. Malzeme tedariğinde toplu hareket edilmesi ile uygun fiyatlarda alım yapılabileceği ve yerli firmaların da maliyetleri düşürerek rekabette güç kazanabileceği konuşuldu. Ortak malzeme tedariği için ESİP Bünyesindeki TESİD’in “trusted body” olarak rol alabileceği değerlendirildi. TESİD’in yeni uygulaması olan üyelerinin “İhtiyaç Fazlası Elektronik Malzemeleri” WEB sayfasında paylaşması uygulamasının hayata geçirilmesinin de “birlikte hareket” etmeye bir örnek teşkil edeceği, bu uygulamadaki performansın ortak malzeme tedariği için de yol göstereci olacağı görüşüldü.

Güç elektroniği konusundaki sıkıntıların ve çözüm önerilerinin “White paper” olarak hazırlanacak rapor ile ilgililere de ulaşılmasının yararlı olabileceği, ESİP bünyesindeki kuruluşların bu tür bir raporu hazırlayabileceği konuşuldu.

Yaz döneminde ara verilecek ESİP Sohbetlerine sonbahar döneminden itibaren devam edilmesi hedeflendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir