Uzun zaman sonra tekrar biraraya gelmekten mutlu olduk.

Önümüzdeki dönem konularının ne olması gereği üzerine fikir paylaşımında bulunduk. Sektörün ihracaat yapan üyelerinin Kredi Garanti Fonu (KGF) konusunda ciddi sıkıntılar ile karşılaştığını konuştuk. Önümüzdeki toplantıda (13 Ekim Perşembe) bu konuyu aramızda ele alarak, ilgili otoriteye aktaracağımız sorunlar ve çözüm önerilerimizi geliştirmenin faydalı olacağını düşündük.


Buluşmamızda küresel elektronik sektöründe üretim merkezlerinin yer değiştirdiği de gündeme geldi. Yıllık büyüklüğü 4 trilyon olarak hesaplanan sektörün %60-70 oranında Uzakdoğu üretimine bağımlı olduğu ve bu oranın küçültülmesi için Avrupa ve ABD’de ciddi yatırımlara başlandığı biliniyor. Türkiye’nin bu değişim içinde muhakkak yer alması için tüm paydaşların inanacağı bir strateji gerektiği konusunda herkes hemfikir. Ancak mevcutta zaten bu planların olduğu ama uygulamanın eksikleri de bir gerçek. Bu durumu otoritenin gündemine getirmek üzere neler yapılabileceği de önümüzdeki bir buluşmanın konusu olabilir.


Ayrıca Mart- Nisan ve Mayıs aylarında ele aldığımız Güç Elektroniği konulu sohbetlerde sorunlarımızı ve çözüm önerilerimizi içeren bir “white paper” hazırlayalım kararı almıştık. Bu projeyi nasıl geliştireceğimiz konusunda da çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir