Nisan ayında yaptığımız ESİP Öğle Sohbeti’nde  “Güç Elektroniği ve Enerji Verimliliği” konusunu ele aldık. Konuşulacak çok önemli konular olduğu ortaya çıktı. Gelecek toplantılarda da konuya devam etme kararı verdik.

Mayıs ayı toplantımızda da enerji üretiminde klasik yöntemlerinin yanında, güneş ve rüzgar gibi temiz enerji üretim kaynaklarının da hızla yaygınlaşması ve çeşitlenmesi, ayrıca tüketim tarafında elektrikli otomobil, scooter vb. araçların yaygınlaşmasıyla önemini gittikçe artıran güç elektroniğinde, sektörümüzün güncel yetkinlikleri ve geleceğe dönük stratejiler hakkında görüş alışverişini sürdürmeyi hedefledik. 

12 Mayıs 2022 tarihinde yaptığımız sohbette Güç Elektroniği alanındaki sorunları dile getirildi. Benzer ürünlerin Yurtdışı kaynaklardan ucuza temin edilmesi sebebiyle yerli ARGE ve yerli üretimin önündeki zorluklar görüşüldü. Özellikle KOBİ’lerin bu tür geliştirme/üretim imkanlarının olmadığı, büyük şirketlerin şemsiyesinde (eko sisteminde) yer alarak gelişmelerinin önemi, ihracata yönelik çalışılmasının gerekliliği gibi konular üzerinde yoğunlaşıldı. Haziran ayında da ayni konuda sohbete devam edilmesi ve çözüm önerilerinin de ele alınması hedeflendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir